icon_white_edit
icon_white_search
icon_white_tree
icon_white_home
 .: Úvod :: PRIVATE :: Virtuální prohlídky :: Letecké prohlídky :: Web kamera :: Kontakty :.
slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide slide
Aktuality - archiv zpráv - Arboretum Žampach Tisk článku    

::  ZPĚT NA ÚVOD - O  ARBORETU ŽAMPACH  ::


VÝROČNÍ ZPRÁVY ARBORETA ŽAMPACH: vstup do archivuAKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z ARBORETA ŽAMPACH - ARCHIV ZPRÁV:


13.8. 2018

Zámecká studna - výměna čerpadla 13.8. 2018

Zdroj vody pro nezbytnou závlahu v našem zahradnictví a v Arboretu Žampach se nachází v hloubce 56 m. Zámecká studna byla ručně vyhloubena ve skále do 12 m a částečně vyzděna z pískovcového kamene. Teprve po roce 1950 byla vydatnost zdroje zvýšena vrtem o průměru 36 cm do hloubky 56 m a voda je z těchto hlubin získávána pomocí ponorného čerpadla. V minulosti to bylo již legendární ponorné čerpadlo Nautila. Více informací o záměcké studni.

IMG_5494.JPG IMG_54955.JPG IMG_5496.JPG IMG_5503.JPG

22.6. 2018

První část dřevořezeb Zdeňka Macháčka byla dokončena. Zbytky kmenů trojice staletých smrků tak posloužily jako materiál pro zhotovení cca 10ti "zvířátek" s dominujícím medvědem brtníkem. Návštěvníci arboreta - zejména děti, pro které jsou určeny, naleznou zvířátka pod přístřeškem u malého altánu. Zbývající špalky se brzy také promění...  Fotografie - dřevořezby v Arboretu Žampach


2.6. 2018

V Arboretu Žampach byl otevřen Smyslový parkDokument Článek smyslovy park - TYPY NA VÝLET

Smyslový park slouží pro pohybový a smyslový rozvoj zdravotně postižených dětí a je také místem pro vzájemné setkávání zdravých osob a osob s postižením v přírodním areálu Arboreta Žampach.
Smyslový park je vybaven speciálními prvky a předměty umožňující smyslové prožitky pro lidi na vozíku, kteří se běžně v lese a trávě brouzdat nemohou.


27.2. 2018

Arboretum Žampach získalo akreditaci člena v mezinárodním společenství....


12. 2. 2018

Dnes navštíli Arboretum Žampach dendrologové z ÚEL SAV Nitra (Ing. Marek Barta, PhD.) a odebrali vzorky z Nothofagus antarctica a dalších jemu nejblíže příbuzných dřevinv rámci evropského výzkumného programu k ověření hypotézy, nakolik jsou introdukované rostliny jako je Nothofagus antarctica odolné vůči nemocem a škůdcům a naopak, nakolik se nemoce či škůdci šíří z těchto rostlin na dřeviny se zdejším původním výskytem.
Současně jsme obdrželi darem od Tomáše Bibeně cca 50 ks rostlin k rozšíření sbírkového fondu našeho arboreta. Děkujeme.

Z korespondence:

(...Pokial ide o vyskum, tak ho riadi svajciarsky partner a ucelom vyskumu je overit hypotezu, ze cudzokrajne (introdukovane) dreviny su v novom prostredi menej poskodzovane chorobami a skodcami. Pricom sa budu hodnotit dreviny zvlast na severnej a zvlast na juznej pologuli. Vybranych bolo niekolko modelovych domacich aj cudzokrajnych taxonov drevin, medzi nimi je aj Nothofagus. Partneri projektu na severnej pologuli budu testovat svoje taxony a partneri z juznej pologule svoje. Mojou ulohou bude podla schvalenej metodiky odobrat presny pocet vyhonov v zimnom obdobi, cast nechat inkubovat v laboratoriu pri stanovenych podmienkach pricom sa bude makroskopicky a mikroskopicky vyhodnocovat vyskyt pripadnych skodcov a ochoreni, a druha cast vzoriek sa pouzije na extrakciu DNA z ktorej sa nasledne metagenomickou analyzou stanovi diverzita pritomnych mikroorganizmov s dorazom na fytopatogenne druhy. Z vasho arboreta sme boli nadseni, ja aj moj kolega. Takze sa tesime, ze k vam opat zavitame. A dufam, ze sa nam podari priniest nejake zaujimave taxony, ktore este v zbierke nemate....)

_DSC_0003.JPG DSC_0004.JPG

 

23.3. 2018, Subject: priebežné výsledky z analýzy odberu vzoriek

Presiel uz isty cas od odberu vzoriek u vas v arborete a rad by som vas informoval v akom stadiu je teraz nas vyskum. Zo získaných vzoriek sme uspesne vyizolovali 39 kmenov mikroskopickych hub, postupne extrahovali DNA a odobrali vzorky hmyzu (hmyzu, ktory sa objavil na konarikoch počas 3-tyzdnovej inkubacie). V prilohe vam posielam aj  zopar fotografii z procesu spracovania vzoriek (Dokument).

Vsetky ziskané dáta a vzorky som v pondelok poslal kolegyni do Svajciarska (Swiss Federal Research Institute WSL, Birmensdorf), kde sa zhromazduju postupne data od vyskumnych partnerov z roznych casti planety. Vo Svajciarsku sa data budu postupne dalej spracovavat a ak budu finalne vysledky tak vas urcite budem informovat. Bude to vsak vyzadovat isty cas, pretoze na juznej pologuli sa budu vzorky odoberat az v mesiacoch august-september 2018 (teda v zimnom obdobi).

Chcem sa vam aj panovi riaditelovi este raz podakovat, ze ste nam umoznili odobrat vzorky a ze ste nam venovali cas pri ich odoberani.

Verim, ze sa nam podari najst si cas v lete na navstevu vasho mileho arboreta a opat sa stretnut.

Ing. Marek Barta, PhD. Ústav ekológie lesa SAV


Přehled návštěvnosti za rok 2017.  Dokument Data ze statistiky - zde


12/2017 Turistické noviny Orlické hory

Článek o Arboretu Žampach


23.11.2017
SMYSLOVÝ PARK -
domov získává nadační a grantové příspěvky a finanční dary na realizaci záměru vybudování speciální herní plochy v areálu vnitřního parku. Hřiště bude sloužit pro pohybový a smyslový rozvoj zdravotně postižených dětí a bude také místem pro vzájemné setkávání zdravých osob a osob s postižením. Informace a fotografie: více >>


29. 10.2017

Také naše arboretum zasáhla dne 29.10. 2017 vichřice Herwart. Náporu větru neodolala  hlošina úzkolistá - Elaeagnus angustifolia. Další významnější škody nás naštěstí nepostihly. Fotografie škod - zde.


20.10. 2017

Přednáška "Zahrada bez údržby" v kapli sv. Bartoloměje v Domovu pod hradem Žampach

Přednášející Mgr. Adéla Hrubá:  Dokument  plakátek - zde
"Adéla Hrubá je členkou Permakultury CS, její zahrada je v síti Ukázkových permakulturních projektů pod názvem Zahrada na kopci, pěstuje a semenaří pro Gengel staré a netradiční druhy rostlin (víc než 70 odrůd), spustila projekt pro školy Staré odrůdy do škol a iniciovala založení komunitní zahrady na pěší zóně v Žamberku (Zahrada bez plotu). V současné době je členkou týmu velkého mezinárodního projektu Children in permaculture. Absolvovala praktický kurz permakultury u Seppa Holzera, Úplný kurz permakulturního designu u Tomase Remiarze a Učitelský kurz permakultury u George Sobola. Věnuje se hodně nejen svojí vlastní hektarové zahradě, ale také lektorské, poradenské a konzultační činnosti."


31.3. 2017
Stoletý dub červený (Quercus rubra) musel být poražen.
S ohledem na bezpečnost návštěvníků Arboreta Žampach bylo rozhodnuto o poražení poškozeného dubu, který více než 100 let rostl v dolní části zámeckého parku v lokalitě "U rybníčku". Obyvatelé Domova pod hradem Žampach se podíleli nejen na úklidu dřeva, ale také na vysazení dvou náhrad. Části kmene staletého dubu si můžete nyní prohlédnout v našem ZOO koutku - ve výběhu ovcí kamerunských, kam byly umístěny.... Fotografie: více >>


12.02. 2017 Reportáž českého rozhlasu Pardubice - Východočeské výlety - Žampach

ZVUKOVÝ SOUBOR mp3 23:57    ZVUKOVÝ ZÁZNAM na www Českého rozhlasu Pardubice 


1.11. 2016

Dokončení doplňkových sadových úprav v horním zámeckém parku. Předmětem těchto sadových úprav dokončených v roce 2016 v horní části arboreta byla realizace nového záhonu bylinného patra a drobných dřevin v centrální části horního zámeckého parku s na pojením na závlahový systém. V horním parku byly dále instalovány budky na podporu hnízdění ptactva, ptačí pítko a tzv. hmyzí hotel a nové informační tabule s tímto obsahem. Fotografie zprůběhu  prací a po dokončení - zdeInformační tabule - bylinné patro1 - horní park.


27.10.2016
Podzim v Arboretu Žampach
- obyvatelé domova připravují arboretum na příchod zimy. Fotografie: více >>

Konec léta v Arboretu Žampach - fotografie.


28.6.2016

Fotografofání svatebčanů v Arboretu Žampach. Fotogtafie novomanželů. Svatební obřady, křtiny v zámecké kapli sv. Bartoloměje


8.7.2015

Arboretum Žampach postihly  škody v důsledku silné noční bouře. Z fotodokumentace škod.

Tisková zpráva.     Zpráva na www deníku.


5.11.2014

Zhotoveny "letecké prohlídky" zámeckého areálu a hradního vrchu Žampach. Fotografie z natáčeníSpustit letecké prohlídky - zde.


7.8. 2014 - Dokument o Arboretu Žampach - 5. kapitola z filmu Přírodní zajímavosti Regionu Orlicko-Třebovsko

Arboretum Žampach, 2014 - Milan Michalski a Luděk Petraš - spustit tuto část dokumentu


13.6.2014

V červnu roku 2014 byl otevřen malý botanický skleník Arboreta Žampach. Návštěvní řád pro veřejnost - botanický skleník Arboreta Žampach

Fotografie - zde.


27.9.2013

V září 2013 byla v dolní části arboreta obnovena hlavní zpevněná cestička ve směru k lokalitě "U pěti dubů".

Fotografie - zde. Info tabulka - zde.


1.8. 2013

V létě 2013 byly provedeny úpravy v dolní části arboreta - bažinná část - bambusy. Tzv. lokalita "U rybníčku". 

Fotografie - zdeInfo tabulka - zde.


29.07.2013 a 04.08.2013

Také Arboretum Žampach bylo zasaženo silnou noční bouří, která napáchala škody v zámeckých parcích. Fotografie - Facebook - zde.

Celá zpráva na www deníku - zde. Novinový výstřižek - zde. Přejít na článek fotografie - škody v arboretu - zde.


06.06.2013

Arboretum Žampach v časopisu Flóra na zahradě 06/2013

 článek o Arboretu Žampach - jako soubor pdf02.08.2012

Spuštěna nová fotogalerie ARBORETA ŽAMPACH - vstoupit zde https://galerie.uspza.cz/


12.6.2012

V návaznosti na realizované sadové úpravy byl v horní části arboreta zprovozněn závlahový systém, rozšířený pozdějii o skalku v areálu. Více...26.08.2011

Oprava opěrné pískovcové zdi - horní zámecký park. Více...              Čertovy kameny v Arboretu Žampach

Navazující sadové úpravy - horní zámecký park - zde.  

V zimní zahradě byla zřízena malá expozice  šištic z  dřevin arboreta - info zde.


15.06.2011

Zdravé stromy pro zítřek - projekt podpořil ošetření památné lípy v Arboretu Žampach. Více...


4.06.2011             Odkaz Toulavá kamera - Arboretum Žampach, 2011 - na www ČT - 16.10.2011 - zde
Toulavá kamera České televize natáčela v Arboretu Žampach. Fotografie.

Film o arboretu Region Orlicko - Třebovsko 2012.

Toulavá kamera č.14 - knižní vydání 2012 - kapitola o Domovu pod hradem Žampach

Regionální televize RTA - TIP NA VÝLET - Arboretum Žampach - zde05.11.2010 

Příprava na příchod zimy 2010 v Arboretu Žampach. Fotografie: více... 


8.4.2010

  Botanické zahrady a arboreta České republiky

  Průvodce

  Petr Hanzelka a kol. Academia, 2010

 

  Arboretum Žampach bylo zahrnuto do mapy

  a  průvodce po botanických zahradách a arboretech České republiky 

  Náhled na knihu - zdeVíce o knize na www    Rozhlas (mp3) 15.10.2009 
ZÁMECKÝ PARK A ARBORETUM ZASÁHLY ŠKODY PO SNĚHOVÉ KALAMITĚ z 15.10.2009.    [více k tomu - zde...] 


                              ve dnech   20. - 21. SRPNA 2009

                       se uskutečnilo v Arboretu Žampach

               SETKÁNÍ ČLENŮ UNIE BOTANICKÝCH ZAHRAD ČR

      Soupis zúčastněných zahrad | PDF |Program přednášek | PDF |

 

Tisková zpráva - zde - článek na www deníku - Fotografie ze setkání - zde8.2. 2017

Usnesením valné hromady ze dne 8.2.2007 

bylo Arboretu Žampach přiznáno řádné členství

v Unii botanických zahrad České republiky.