text1
Editace
Vyhledávací formulář
Mapa webu
Úvodní stránka
 .: Úvod :: PRIVATE :: Virtuální prohlídky :: Letecké prohlídky :: Web kamera :: Kontakty :.
20240611 20240610 20240611 20240611 20240610 20240611 20240610
BAŽINNÁ ČÁST ARBORETA A BAMBUSY Tisk článku    

zpět - základní informace o  Arboretu Žampach   úpravy lokality v roce 2013

Základní informace - bambusy:
Bambus je souhrnný název pro několik rodů stálezelených dřevnatých trav z čeledi lipnicovitých, podčeled Bambusovité.
Bambusy koření mělce, kořenový systém zasahuje zhruba jen do hloubky 30-40 cm, zato je však bohatě větvený. Provazcovité kořeny na bázi stébel mají kotvicí funkci.
Listy bambusů jsou stálezelené, ale průběžně se obnovují. Na rozdíl od tuhých, voskovitých listů většiny stálezelených dřevin, působí listy bambusů křehce. Vysokým mrazům odolávají díky příčnému žilkování, které umožňuje intenzivnější rozvod vody v listech. Tato síťovitá struktura žilek, zvaná též teselace, je patrná u všech mrazuvzdorných druhů.

Bambusy kvetou poměrně vzácně, v dlouhých časových intervalech 40 -100 let. Během kvetení ukládá rostlina veškerou energii do tvorby semen. Cyklus kvetení bývá několikaletý a po jeho skončení rostlina buď uhyne (trsovité bambusy), nebo se opět zregeneruje (výběžkaté bambusy). Proč kvetou současně bambusy stejného druhu na místech od sebe vzdálených tisíce kilometrů, se zatím nepodařilo vysvětlit.

Stanoviště a půda

Ideálním stanovištěm je poloha s dostatkem vláhy a světla, chráněná před severními a východními větry. Vysoké druhy vyžadují co nejvíce slunce, nižší bambusy a vysokohorské fargesie dávají přednost zastínění. Podmínky v zimním období jsou určující, neboť kombinace silného mrazu, větru a slunce rostlinám velmi škodí. Na půdu nejsou bambusy náročné, rostou dobře v mírně kyselé i neutrální půdě. Spíše než pH hodnota půdy je důležitější její fyzikální struktura. Těžší půdy lépe drží živiny a vodu, pomalu se však ohřívají. Lehké, písčité půdy se naopak rychle ohřívají, ale v teplém období rychle ztrácejí vodu.

Zálivka

V období růstu vyžadují bambusy stálý přísun vláhy, trvalé zamokření však nesnášejí. Zvláště v prvních dvou letech po výsadbě je třeba zajistit dostatečnou závlahu v období sucha, dokud rostliny důkladně nezakoření. Nedostatek vody, ale i vysoké teploty se projeví stáčením listů. Starší rostliny v dobré kondici snášejí kratší období sucha bez větších problémů
Hnojení

Jako většina trav mají bambusy vysokou potřebu živin, především dusíku. Hnojíme na jaře před vyrážením výhonků, upřednostňujeme organická hnojiva, jako rozložený koňský, nebo kravský hnůj, ale můžeme použít i průmyslová hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Důležitým prvkem je křemík, který se ukládá ve stéblech a listech, ve většině půd je ho dostatek. Na konci léta můžeme přihnojit draselným hnojivem, které podporuje vyzrávání pletiv.
Nastýlka, neboli mulč je velmi důležitá pro mělký kořenový systém bambusů. Chrání před rychlým vysycháním povrchu půdy, růstem plevelů, zimními mrazy a dodává rostlinám důležité živiny a humus. Používáme cokoliv organického původu od drcené kůry, větví, starého dřeva, listí, až po zbytky trávy a slámy. S nastýlkou začínáme velmi brzy, už v prvním roce po výsadbě rostlin. S materiálem pokud možno nešetříme. Spadané listí bambusů postupně nahradí vrstvu mulče na povrchu půdy. Kromě toho, že působí přirozeně, obsahuje také cenné živiny a proto je neodstraňujeme.Druhy a kultivary bambusů v Arboretu Žampach - lokalita dolní zámecký park "U rybníčku":           info tabulka - bambusy - náhled

Semiarundinaria - střední, až vysoké bambusy z Japonska. Vzhledově stojí mezi rody Pleioblastus a Phyllostachys. Typickým znakem jsou středně velké listy, 3-5 kratších větví a silná stébla s náznakem žlábku. Pochvy jsou opadavé. Oddenky jsou leptomorfní.

yashadake "Kimmei" - 3-4m, žlutá stébla se zelenými proužky, na slunci s červenavým odstínem. Pěkná, leč méně zimovzdorná barevná forma (zazimování).

Phyllostachys - Čína, východní nížinatá část. Nejdůležitější rod zimovzdorných bambusů, čítající více než 60 druhů a forem. Typickým znakem jsou mohutná stébla, 2 větve a přítomnost žlábků na článcích stébel. Stébelné a listové pochvy jsou opadavé. Oddenky jsou leptomorfní, koření mělce.

humilis - 3-5m, nižší druh s olivovězelenými stébly a dlouhými listy, byl dovezen do Evropy  z Japonska, v Číně neznámý.
rubromarginata (Big form) - 6-8m, vyšší, málo vybíhavá forma podobná P.rubicunda

Indocalamus - širokolisté bambusy převážně z Číny, dříve zařazované do rodu Sasa od nichž se liší tvarem listů, které jsou podstatně delší, a stébla mají nevystouplá kolénka. Mají pouze jednu větev. Snášejí slunce, ale dávají přednost polostínu. Rozrůstají se pomalu.

solidus - 2m, tuhá stébla, menší listy než předchozí, kompaktní růst, vhodný na živý plot.


 Úpravy lokality v r. 2013
    
 
 
 
  
 
  

 
  
 
  
 
 

 
  
 
 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
 
  Archivní fotografie z původní výsadby v r. 2008

Semiarundinaria  yashadake - Kimmei
emiarundinaria yashadake

- Kimmei

Phyllostachys rubromarginata - Big form
Phyllostachys rubromarginata

- Big form

Phyllostachys rubromarginata - Big form
Phyllostachys rubromarginata

- Big form

Phyllostachys humilis
Phyllostachys humilis
Phyllostachys humilis
Phyllostachys humilis

Semiarundinaria  yashadake - Kimmei
Semiarundinaria yashadake

- Kimmei

Indocalamus  solidus
Indocalamus solidus
Indocalamus  solidus
Indocalamus solidus

Bambusarium v roce 2008 - po výsadbě
Bambusarium v roce 2008

- po výsadbě

Bambusarium v roce 2008 - po výsadbě
Bambusarium v roce 2008

- po výsadbě

Schéma  výsadby v lokalitě bambusů v roce 2008 

         Info tabulka - lokalita U pěti dubů - zde