SMRK ČERNÝ (109) Picea mariana a Picea mariana 'Aurea' | ![]() ![]() |
(109) SMRK ČERNÝ Picea mariana a Picea mariana 'Aurea' ZÁKLADNÍ INFORMACE O TOMTO DRUHU: Rod smrk (Picea) zahrnuje asi 50 druhů rostoucích převážně v mírném až chladném pásmu celé severní polokoule. Většině druhů se nejlépe daří ve vlhkých, kyselých půdách a ve vlhčím čistém ovzduší, znečištěné ovzduší ne všechny druhy uspokojivě zvládají. Za nejskromnější druhy jsou považovány smrk pichlavý a omorika. Smrky jsou na světlo méně náročné, při větším zastínění však vyholují a již neobrážejí.
V jehlicích si mohou být některé druhy smrků a jedlí na první pohled dosti podobné. Rozeznáváme je však v detailu sna V parcích arboreta Žampach je smrk zastoupen mnoha svými druhy. Nechybí zde ani jediný náš domácí smrk obecný, ztepilý (Picea abies, excelsa), jehož většina okrasných kultivarů je vysazena zejména v horní části parku. Ve zdejším arboretu můžeme pozorovat i další druhy rodu smrk (Picea) jako např.:
Smrk černý (Picea mariana) - jedná se o menší strom, zpravidla do 25 m výšky a průměru kmene do 25 cm, většinou však je spíš menší. Borka i pupeny jsou šedohnědé. Jehlice jsou na průřezu čtyřhranné, poměrně krátké , jen 0,6-1,5 cm (zřídka až 2 cm dlouhé), tuhé, světle modrozelené, nasivělé, navrcholu tupě špičaté. Samičí šišky jsou celkem malé, 1,5-2,5 (zřídka až 3,5) cm dlouhé, vřetenovitého tvaru, matné, za zralosti nachově hnědé. Smrk černý je významnou součástí severoamerické tajgy. Původní areál druhu se rozkládá hlavně na Aljašce, v Kanadě, kde roste na většině území. Více informací o tomto druhu:
FOTOGRAFIE STROMU: p ř i p r a v u j e m e
Více fotografii k tomuto druhu v galerii Arboreta
|