JAVOR HORSKÝ, KLEN (51) Acer pseudoplatanus; nyní DUB ČERVENÝ Quercus rubra ´Aurea´ | ![]() ![]() |
(51) JAVOR HORSKÝ, KLEN Acer pseudoplatanus nyní je zde vsazen: DUB ČERVENÝ Quercus rubra 'Aurea' viz. níže ZÁKLADNÍ INFORMACE O TOMTO DRUHU: Javor klen (Acer pseudoplatanus) je naším nejvzrůstnějším javorem. Obvykle dosahuje výšky 25 – 40 m a vytváří nádhernou obvejcovitou až rozložitě kulovitou korunu. Borka na kmenu i silných větvích vytrvává dlouho hladká, teprve ve stáří puká a odlučuje se v několik mm silných, nepříliš velkých deskovitých šupinách. Listy 7 – 20 cm široké, dlanitolaločné až dlanitodílné s 5 laloky. Laloky jsou špičaté, na okrajích tupě pilovité. Na podzim se vybarvují v odstínech žluté. Květy má žlutozelené, uspořádané v převislých latách, vykvétající v květnu po vyrašení nebo současně s rašením listů. Původně se vyskytuje v podhorských a horských suťových lesích Evropy a Kavkazu. V dolním zámeckém parku rostl na tomto místě do roku 2014 cca 100 letý exemplář javoru klen. Strom již ve velmi špatném zdravotním stavu utrpěl po vichřici v roce 2014 vážné škody a torzo stromu bylo pak odstraněno. Na místo javoru byl současně v roce 2014 vysazen mladý jedinec Quercus rubra 'Aurea' (dub červený). Více informací o tomto druhu:
FOTOGRAFIE STROMU: Více fotografii k tomuto druhu - javor klen - v galerii Arboreta
Quercus rubra 'Aurea' (dub červený) Dub červený (Quercus rubra) je původem z východní části Severní Ameriky (jižní Kanada, východní část USA). Tato rychle rostoucí dřevina s rozkladitou často nepravidelnou korunou dorůstá do výšky 18 – 35 m. Borka je šedavá, dlouho hladká, teprve v pokročilém věku vrásčitě potrhaná až mělce brázditá. Pupeny jsou typicky červenohnědé. Listy eliptičné až obvejčité 10 – 22 cm dlouhé, peřenolaločnaté až peřenoklané, se 3 – 5 páry zubatě osinkatých laloků. Svrchní strana listové čepele matně zelená. Na podzim se krásně vybarvují v odstínech oranžové, šarlatové až hnědavěčervené. Plody uspořádané po 1 – 2 na krátkých stopkách jsou až 3 cm velké, polokulovité, sedící z 1/4 v mělké široké číšce. Dozrávají až druhým rokem. Patří mezi nenáročné dřeviny snášející znečištěné ovzduší. V podmínkách střední Evropy je schopný se samovolně rozmnožovat a šířit.
Dub červený se v evropských parcích vysazuje od roku 1760. Rok 1895 je uváděn jako rok první introdukce k nám do Průhonic. Je to dřevina rychle rostoucí a odolná vůči chorobám a škůdcům. Proto se pěstuje i v lesích. Dřevo je méně hodnotné než dřevo našich dubů. Kultivar Quercus rubra 'Aurea' se vyznačuje zej. z počátku vegetace krásným zlatožlutým zbarvením listů. Více informací o tomto druhu:
FOTOGRAFIE STROMU:
Quercus rubra ´Aurea´ - dub červený - letní habitus (51) Quercus rubra ´Aurea´ - dub červeý - letní list - rub (51)Více fotografii k tomuto druhu v galerii Arboreta |