text1

Editace
Vyhledávací formulář
Mapa webu
Úvodní stránka
 .: Úvod :: PRIVATE :: Virtuální prohlídky :: Letecké prohlídky :: Web kamera :: Kontakty :.
IMG_2020 IMG_2020 IMG_2020 IMG_2020 __4877-9 83EA-BEC _46D2-A2 ___IMG_2 IMG_2020 34118D85 IMG_2020 4C26-AA6 IMG_2020 _IMG_202 IMG_2020 CEC051E1 IMG_2020 __IMG_20 __IMG_20 IMG_2020
BUK LESNÍ (23) Fagus sylvatica 'Tricolor' (='Roseomarginata') Tisk článku    

   

 

Arboretum Žampach

  DŘEVINY DOLNÍHO PARKU


(23) BUK LESNÍ Fagus sylvatica 'Tricolor' (='Roseomarginata')


ZÁKLADNÍ INFORMACE O TOMTO DRUHU:         Buk le

      Zástupcem našich domácích druhů je buk lesní (Fagus sylvatica), který patří mezi nejhojnější stromy naší přírody. Ve zdejších parcích roste tento původní druh, ale  můžeme zde pozorovat také mnoho jeho okrasných kultivarů.
Buk lesní (Fagus sylvatica) je velmi hustý, rozložitý, až 45 m vysoký strom s korunou v obrysu bohatě větvenou. Listy má vejčité, lesklé, celokrajné, zjara po obvodu s hedvábnými chloupky, na podzim měďnatě až zlatavě zbarvené, 5 – 11 cm velké. Svým přirozeným výskytem tento druh pokrývá severní až jižní Evropu, na východě zasahuje až na Krym. Výškově je to dřevina podhorských a nižších horských oblastí, kde vytváří jako převládající dřevina vegetační stupeň bukový, na přechodech zejména bukodubový, dubobukový a smrkobukový. Je všestranně použitelný a vhodný i pro tvarování, proto lze z něho vytvořit ideální kompaktní živý plot pro podhorské a horské oblasti.
Z buku lesního byla vyšlechtěna celá řada velmi atraktivních kultivarů, které se liší jak různým zbarvením a tvarem listů, tak i rozličnými habity a proto se dají upotřebit nejen ve velkých sadových úpravách, ale i v menších zahradách.
 
 * Kultivary s klasickým habitem:
´Atropurpurea´ - červenolistý kultivar, intenzívně vybarvený však pouze na začátku vegetace; ´Albovariegata´ - listy užší než původní druh, na okraji nepravidelně vykrajované a žlutobílé; ´Luteovariegata´ - listy užší a menší než původní druh, na okraji nepravidelně vykrajované, se žlutým lemem; ´Tricolor (= Roseomarginata)´ - listy se zvlněnými okraji, mělce zubaté, okraj bílozelený a červený; ´Asplenifolia´ - výrazně střihané listy; ´Rohanii´ - užší, tmavě červené, zubaté listy, částečně deformované; ´Quercifolia´ - listy menší než původní druh, okraje hluboce vykrajované a zvlněné; ´Zlatia´ - při rašení listy zlatožluté, později zelenožluté.

Více  informací o tomto druhu: 

BUK FAGUS

FOTOGRAFIE STROMU:

Buk le
Buk lesní - plod - uvnitř se dvěma trojbokými nažkami (bukvicemi) 
Buk le
Buk lesní - pupen
Buk le
Buk lesní - rašící pupen

Buk le

Buk lesní - semenáček


Fagus sylvatica ´Tricolor´ (='Roseomarginata') - buk lesní - letní habitus (23)

Fagus sylvatica ´Tricolor´ (='Roseomarginata')  - buk lesní - letní habitus (23)

Fagus sylvatica ´Tricolor´- buk lesní - list s žilnatinou (23)

Fagus sylvatica ´Tricolor´- buk lesní - list s žilnatinou (23)


Více fotografii k tomuto druhu v galerii Arboreta