text1

Editace
Vyhledávací formulář
Mapa webu
Úvodní stránka
 .: Úvod :: PRIVATE :: Virtuální prohlídky :: Letecké prohlídky :: Web kamera :: Kontakty :.
prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov IMG_5334 IMG_5386 prehazov prehazov IMG_5397 prehazov prehazov IMG_5392 prehazov prehazov IMG_5498 prehazov IMG_5342 prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov IMG_5407 prehazov IMG_5502 prehazov prehazov prehazov IMG_5387 prehazov prehazov IMG_5401 IMG_5472 IMG_5384 prehazov prehazov prehazov ______20 IMG_5352 IMG_5403 IMG_5517 prehazov IMG_5385 prehazov prehazov IMG_5353 prehazov prehazov prehazov IMG_5476 IMG_5339 prehazov IMG_5394 prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov IMG_5414 IMG_5415 prehazov prehazov IMG_5425 IMG_5406 prehazov IMG_5499 IMG_5351 prehazov prehazov IMG_5390 prehazov prehazov prehazov prehazov IMG_5372 prehazov korej.jp prehazov prehazov prehazov prehazov IMG_5469 prehazov prehazov prehazov prehazov IMG_5511 IMG_5426 prehazov prehazov 20220612 prehazov _IMG_550 _IMG_550 IMG_5405 prehazov prehazov ______20 prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov IMG_5341 prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov ______20 Screensh IMG_5345 prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov prehazov IMG_5356 IMG_5486 IMG_5479 prehazov IMG_5388 prehazov IMG_5344 IMG_5430 IMG_5340 prehazov prehazov
KDOULOŇ - PSEUDOCYDONIA Tisk článku    

Detail vedení poznávacího okruhu. 

TAB. 11a  [jpg]  1,5 MB  TAB. 11a  [pdf]  1,5 MB


KDOULOŇ (CYDONIA)
Čeleď: růžovité (Rosaceae)  Řád:  růžotvaré (Rosales)

 

Zástupce podčeledi rostlin jabloňovitých (Maloideae), pro které je typickým společným znakem tvorba plodů označovaných odborně jako malvice. V podstatě se jedná o plod vzniklý srůstem a zdužnatěním spodních částí kalichu, koruny, tyčinek a semeníku. V běžném životě se nejčastěji setkáváme s malvicemi jabloní a hrušní (jablka, hrušky), které u nás patří mezi hojně konzumované ovoce.


Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) je jediným druhem tohoto rodu původně rozšířeným v Íránu, Zakavkazí, Střední Asii a na jihu Arabského poloostrova. Patří do příbuzenstva jabloní a v mnoha znacích je také na první pohled připomíná (olistění, květy, borka, plody). Vytváří 2 – 6 m vysoké keře nebo stromky s nápadně plstnatými letorosty. Celokrajné, široce eliptické listy mohou být až 10 cm dlouhé. Svrchní strana čepele je lysá, živě až temně zelená, zatímco rubová vždy silně plstnatá. Na podzim se zbarvují žlutě. Poupata, kališní lístky a kalich jsou rovněž nápadně plstnaté. Okouzlující světle růžové květy jsou až 5 cm velké, jednoduché, vyrůstající na větvičkách obvykle jednotlivě. Kvetou v květnu až červnu. Plody označované jako "kdoule" jsou různě veliké (10 – 15 cm) mnohosemenné malvice jablkovitého nebo hruškovitého tvaru, velice často u kališní jamky nebo i po celé své délce žebernaté, na povrchu plstnaté, s kalichem vytrvávajícím až do zralosti. Za zralosti (září – říjen) jsou žluté, příjemně ovocně vonící, se silně mastnou slupkou. Obsahují velké množství pektinových látek, kyseliny, slizy, cukry, třísloviny, vitamíny a minerální látky a po tepelné úpravě nebo usušení jsou poživatelné. Kdouloním se daří na chráněných, teplých, slunných stanovištích, s živnými a vodou dostatečně zásobenými půdami. V krutejších zimách někdy namrzají.

 

Kdouloně člověk využívá nejen pro okrasu (i když setkání s nimi ve starších i novodobějších sadových úpravách je spíše vzácností), ale také jako ovocné dřeviny. Z přírodních kdouloní byly vyšlechtěny kultivary s různě velkými, tvarově rozmanitými plody, které jsou pěstovány v sadech pro produkci ovoce. Kdoule se zpracovávají na rosoly, marmelády, pasty, kompoty, křížaly, pomístně též mošt a vína. V ovocnářství jsou rovněž používány jako vhodné podnože pro hrušně. V okrasném zahradnictví je snahou vyšlechtit mrazuodolné kultivary zajímavých tvarů korun nebo olistění (např.C. 'Pyramidalis' a 'Marmorata').

 

V našem arboretu byla vysazena také poněkud choulostivější Kdouloň čínská (Cydonia sinensis syn. Pseudocydonia sinensis). Její domovinou je Čína a Korea.

Je to opadavý až polopadavý malý strom nebo velký keř s krátkým často větveným kmínkem a širokou nestejně vejčitou a řídkou korunou. V přírodě dorůstá výšky až 6 m, u nás jen kolem 4 m. Má velmi ozdobnou kůru, která je hladká, lesklá a odlupčivá podobně jako u platanů či parocie. Odlupuje se v nepravidelných kouscích a v místech po odloupnutí zůstává výrazně světlé místo, takže vzniká dojem podobný mramorování.

Listy jsou tmavozelené, lesklé, s jemně, ale ostře pilovitým okrajem, v mládí ze spodu pýřité, vejčité až oválné (5 - 11 cm dlouhé a 4 - 6 cm široké). Na podzim se nádherně vybarvují od žluté přes šarlatovou po purpurově fialovou barvu.

Jednotlivé květy jsou podobné květům jabloňí či kdoulí. Jsou mělce pohárovité, lososově růžové o průměru až 4 cm. Objevují se po olistění v dubnu až v květnu.

Plody jsou podlouhlé, vejcovité malvice žluté barvy dorůstající velikosti i přes 10 cm. Příjemně voní a dají se využívat k výrobě želé podobně jako je tomu u pravých kdoulí. Vlastní semena jsou hnědá, ploše zmáčknutá.

________ 

Často jsou kdouloně chybně zaměňovány s botanicky příbuznými kdoulovci (Chaenomeles spp.), které pestře a bohatě kvetou a rovněž vytvářejí nápadné (ale o poznání menší), silně vonící jablkovité plody. Na rozdíl od kdouloní jsou kdoulovce keře s často trnitými větévkami, s barevně rozmanitými květy (bílá, smetanová, růžová, oranžová, červená), a potravinářsky méně využitelnými plody. Jejich domovinou je východní Asie.


Kdouloň obecná - Cydonia oblonga - květ
Kdouloň obecná - Cydonia oblonga - květ
Kdouloň obecná - Cydonia oblonga - malvice - kdoule
Kdouloň obecná - Cydonia oblonga - malvice - kdoule
Kdouloň čínská - Cydonia sinensis syn. Pseudocydonia sinensis - Arboretum Žampach
Kdouloň čínská - Cydonia sinensis syn. Pseudocydonia sinensis - Arboretum Žampach
příbuzný kdouloně - kdoulovec japonský - Chaenomeles japonica - malvice
příbuzný kdouloně: kdoulovec japonský - Chaenomeles japonica - malvice
příbuzný kdoulovec japonský - Chaenomeles japonica - bývá mylně zaměňován s kdouloní
příbuzný kdouloně: kdoulovec japonský - Chaenomeles japonica - bývá mylně zaměňován s kdouloní