KDOULOŇ - PSEUDOCYDONIA | ![]() ![]() |
TAB. 11a [jpg] 1,5 MB TAB. 11a [pdf] 1,5 MB KDOULOŇ (CYDONIA)
Čeleď: růžovité (Rosaceae) Řád: růžotvaré (Rosales)
Zástupce podčeledi rostlin jabloňovitých (Maloideae), pro které je typickým společným znakem tvorba plodů označovaných odborně jako malvice. V podstatě se jedná o plod vzniklý srůstem a zdužnatěním spodních částí kalichu, koruny, tyčinek a semeníku. V běžném životě se nejčastěji setkáváme s malvicemi jabloní a hrušní (jablka, hrušky), které u nás patří mezi hojně konzumované ovoce.
Kdouloně člověk využívá nejen pro okrasu (i když setkání s nimi ve starších i novodobějších sadových úpravách je spíše vzácností), ale také jako ovocné dřeviny. Z přírodních kdouloní byly vyšlechtěny kultivary s různě velkými, tvarově rozmanitými plody, které jsou pěstovány v sadech pro produkci ovoce. Kdoule se zpracovávají na rosoly, marmelády, pasty, kompoty, křížaly, pomístně též mošt a vína. V ovocnářství jsou rovněž používány jako vhodné podnože pro hrušně. V okrasném zahradnictví je snahou vyšlechtit mrazuodolné kultivary zajímavých tvarů korun nebo olistění (např.C. 'Pyramidalis' a 'Marmorata').
V našem arboretu byla vysazena také poněkud choulostivější Kdouloň čínská (Cydonia sinensis syn. Pseudocydonia sinensis). Její domovinou je Čína a Korea. Je to opadavý až polopadavý malý strom nebo velký keř s krátkým často větveným kmínkem a širokou nestejně vejčitou a řídkou korunou. V přírodě dorůstá výšky až 6 m, u nás jen kolem 4 m. Má velmi ozdobnou kůru, která je hladká, lesklá a odlupčivá podobně jako u platanů či parocie. Odlupuje se v nepravidelných kouscích a v místech po odloupnutí zůstává výrazně světlé místo, takže vzniká dojem podobný mramorování. Listy jsou tmavozelené, lesklé, s jemně, ale ostře pilovitým okrajem, v mládí ze spodu pýřité, vejčité až oválné (5 - 11 cm dlouhé a 4 - 6 cm široké). Na podzim se nádherně vybarvují od žluté přes šarlatovou po purpurově fialovou barvu. Jednotlivé květy jsou podobné květům jabloňí či kdoulí. Jsou mělce pohárovité, lososově růžové o průměru až 4 cm. Objevují se po olistění v dubnu až v květnu. Plody jsou podlouhlé, vejcovité malvice žluté barvy dorůstající velikosti i přes 10 cm. Příjemně voní a dají se využívat k výrobě želé podobně jako je tomu u pravých kdoulí. Vlastní semena jsou hnědá, ploše zmáčknutá. ________ Často jsou kdouloně chybně zaměňovány s botanicky příbuznými kdoulovci (Chaenomeles spp.), které pestře a bohatě kvetou a rovněž vytvářejí nápadné (ale o poznání menší), silně vonící jablkovité plody. Na rozdíl od kdouloní jsou kdoulovce keře s často trnitými větévkami, s barevně rozmanitými květy (bílá, smetanová, růžová, oranžová, červená), a potravinářsky méně využitelnými plody. Jejich domovinou je východní Asie. |