KATALPA - CATALPA | ![]() ![]() |
TAB. 11a [jpg] 1,5 MB TAB. 11a [pdf] 1,5 MB KATALPA (CATALPA) Čeleď : trubačovité (Bignoniaceae) Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Okolo 11 druhů katalp je přirozeně rozšířeno v teplých oblastech mírného pásma Severní Ameriky, Střední Ameriky, západní Indie a východní Asie. Tyto 10 – 25 m vysoké stromy lze dobře rozpoznat podle jejich velkých (až 30 cm dlouhých a 20 cm širokých) srdčitých nebo srdčitětrojlaločnatých listů, nádherných bílých či žlutých zvonkovitých květů sestavených ve velkých koncových latách nebo hroznech (okolo 20 cm dlouhé) a 20 – 50 cm dlouhých válcovitých plodů podobných suchým luskům (tobolky podélně pukající dvěma chlopněmi, obsahující velké množství podlouhlých zploštělých semen opatřených na obou koncích svazečky chloupků).
V arboretu naleznete katalpu obecnou syn. katalpu trubačovitou (Catalpa bignonioides) přirozeně rostoucí na jihovýchodě USA. Dorůstá výšky až 20 m. Borka většinou světle hnědošedá, ve stáří hluboce vrásčitá, šupinovitě se odlupující. Letorosty silné, s nápadně velkými listovými jizvami. Listy jsou až 20 cm dlouhé a přibližně stejně široké, široce vejčité až srdčité, na konci zašpičatělé, celistvé nebo s dvěma malými, nenápadnými bočními laloky. Květy bílé nebo narůžovělé, uvnitř s temně červenavými a oranžovožlutými skvrnkami, 4 – 5 cm v průměru. Květenství tvoří řídké, cca 20 cm dlouhé laty. Plody podlouhle válcovité, až 40 cm dlouhé, o průměru do 1 cm, připomínající „viržinka“. Tyto jsou ozdobou stromu i po opadu listů. V Čechách byla první rostlina vysazena r.1880 v parku sychrovského zámku Kamilem Rohanem. Dnes se katalpa často vysazuje v městských alejových stromořadích, oblíbené jsou i malokorunné kultivary dorůstající menších rozměrů (např. ´Nana´, ´Rehderi´). Zhlédnout v arboretu můžete také žlutolistý kultivar ´Aurea´, který je vzrůstem i habitem podobný přírodní formě, ale jeho listy jsou žlutozelené, při rašení zlatožluté.
Katalpa vejčitá (Catalpa ovata) je pův. z Číny. Dorůstá jen cca 10m výšky, má široce vejčitou korunu. Další odlišení spočítá zej. v plstnatých listech, které jsou výrazněji laločnaté a v květech žluté barvy.
Dále je někdy vysazován kříženec těchto druhů katalpa křížená (Catapa x erubescens), v našem areboretu zastoupen kultivarem s červenajícím listem C. x erubescens ´Purpurea´.
|