text1

Editace
Vyhledávací formulář
Mapa webu
Úvodní stránka
 .: Úvod :: PRIVATE :: Virtuální prohlídky :: Letecké prohlídky :: Web kamera :: Kontakty :.
IMG_2020 IMG_2020 IMG_2020 IMG_2020 __4877-9 83EA-BEC _46D2-A2 ___IMG_2 IMG_2020 34118D85 IMG_2020 4C26-AA6 IMG_2020 _IMG_202 IMG_2020 CEC051E1 IMG_2020 __IMG_20 __IMG_20 IMG_2020
VILÍN - HAMAMELIS Tisk článku    
Detail vedení poznávacího okruhu. 
TAB. 9b  [jpg]  1,5 MB  TAB.9b  [pdf]  1,5 MB

VILÍN (HAMAMELIS)
Č
eleď: vilínovité (Hamamelidaceae)  Řád: vilínotvaré (Hamamelidales)

Rod vilín zahrnuje 6 druhů rozšířených v Severní Americe a východní Asii.

Tento významný rod hlavně v předjaří kvetoucích opadavých rozložitých keřů nebo nízkých stromků svým vzhledem připomíná lísku. Je pomalu rostoucí.

Jednoduché, nesouměrné, nepravidelně zubaté listy, na podzim vybarvující do žluta až červena, jsou též velmi podobné lísce. Květy jsou oboupohlavné, vonné, složené ze čtyř velmi úzkých a pokroucených žlutavých korunních plátků, uspořádaných v chomáčcích. Zejména v květech spočívá krása těchto dřevin, neboť se objevují převážně v předjaří, výjimečně na podzim. Plody dřevnaté tobolky.

V parcích arboreta Žampach je vilín zastoupen čtyřmi svými druhy. Jsou to zejména východoasijské druhy jako vilín měkký (Hamamelis mollis), který dorůstá výšky 3-5 m (v domovině až 10 m), s listy oboustranně plstnatými, květy zlatožlutými vykvétajícími ještě před olistěním v únoru až březnu podobně jako u vilínu japonského (Hamamelis japonica), který vyroste u nás pouze 2-3 m (v domovině také až 10 m) a má listy oboustranně zelené, mírně lesklé. Křížením těchto druhů vznikl vilín prostřední (Hamamelis x intermedia), vysoký 3-4 m, s listy na rubu chlupatými a květy opět žlutými. Od tohoto druhu je vyšlechtěno nejvíce kultivarů (okolo 30) s různou barvou květů (červené, červenooranžové, oranžové). Z amerických vilínů je zde zastoupen vilín viržinský (Hamamelis virginiana), 5 m vysoký, s listy lysými, který kvete jako jediný vilín ve zdejším parku na podzim a to ještě olistěný nebo při opadu listů v září až říjnu opět žlutými, nyní ale silně vonnými květy.

Vilíny žádají dobrou, středně vlhkou, nevápenatou půdu, snášejí mírný polostín. Vysazují se vždy s kořenovým balem.

Američtí indiáni používali vilín viržinský jako léčivku a využívali zde zejména jeho antiseptické a stahující účinky.Vilín
Vilín měkký - plody - Arboretum Žampach
Vilín
Vilín měkký
Vilín
Vilín prostřední
Vilín
Vilín viržinský


[Více fotografií - fotogalerie arboretum]