LÍPA - TILIA |
Čeleď: Lipovité (Tiliaceae) Řád: Slézotvaré (Malvales) Lípy náležející do čeledi lipovité (Tiliaceae) jsou známé jako silně vzrůstné stromy dožívající se věku 200 - 300 let. Charakteristické jsou svými srdčitými, často však nesouměrnými, na okrajích pilovitými listy a žlutavě nebo bělavě zbarvenými květy, uspořádanými po několika na květní stopce, ke které podélně přirůstá blanitý listen. Květy lip jsou celkem nenápadné, zato velmi příjemně a silně voní, obsahují léčivé látky a poskytují vydatnou potravu včelám a jinému nektar sajícímu hmyzu. Za účelem přípravy léčivého lipového čaje lze sbírat květenství pouze dvou našich původních druhů lip – lípy srdčité a lípy velkolisté. Plody jsou jednopouzdré oříšky s 1 - 2 semeny.
Známo je okolo 30 základních druhů běžných v mírném pásmu severním polokoule, z nichž většina je schopna se mezi sebou dále plodně křížit.
Oblíbenými parkovými stromy jsou u nás lípa malolistá syn. l. srdčitá (Tilia cordata), která je českým národním stromem, a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), která raší a rozkvétá jako první ze všech lip již koncem června. Botanickou zajímavostí je vyšlechtěný kultivar - lípa velkolistá - ´Laciniata´ (1835), která má hluboce nepravidelně rozeklané (stříhanolisté) a často i zkadeřené listy.
Z jihovýchodní Evropy pochází lípa stříbrná (Tilia tomentosa) (1767), označovaná též jako tzv. „lípa maďarská“, s listy svrchu temně zelenými a na rubu hustě bíle plstnatými. Lípa americká (Tilia americana) (1572), původem z východní a střední části Severní Ameriky se vyznačuje mimořádně velkými, až 20 cm dlouhými, široce vejčitými listy. Tento druh dorůstá výšky až 40 m a obvykle rozkvétá koncem července.
O tom, že ne všechny druhy lip mají srdčité listy, se můžeme přesvědčit pohledem např. na lípu mongolskou (Tilia mongolica). Tento druh pochází z Mandžuska a Číny, dorůstá výšky cca 10 m a jeho listy jsou tří- až pětilaločné, hrubě pilovité, s načervenalým řapíkem. V našem arboretu jsou zastoupeny ještě další kultivary a druhy těchto stromů, např. lípa velkolistá ´Aurea´ (Tilia platyphyllos ´Aurea´), lípa Miquelova (Tilia Miqueliana). |