JÍROVEC - AESCULUS |
TAB. 4a [jpg] 1,5 MB TAB. 4a [pdf] 1,5 MB Čeleď : jírovcovité (Hippocastanaceae) Řád: mýdelníkotvaré (Sapindales)
Ve střední Evropě je hojně pěstován jírovec maďal, dříve také nazývaný jako kaštan koňský (Aesculus hippocastanum). Mezi lidmi je známý zejména díky svým velkým, živě rezavohnědým kaštanům. Tento druh, původně rozšířený v horských lesích Balkánského poloostrova, byl ve střední Evropě záměrně vysazován od r. 1576. Je to statný, až 25 m vysoký strom, vytvářející silné letorosty s nápadně velkými (až 3,5 cm dlouhými a 1,5 cm širokými) a silně pryskyřičnatě lepkavými pupeny. Květy má bílé s červenými a žlutými skvrnkami, které mají „signální“ význam pro nektar sající hmyz – nektar se totiž tvoří pouze při žluté skvrně. Listy jsou složené z 5 – 7 podlouhle obvejčitých lístků 10 – 25 cm dlouhých, za plné vegetace svěže zelených, na podzim se zbarvujících do zářivě zlatožluté barvy. Botanickou zvláštností je méně vzrůstný kultivar Aesculus hippocastanum ´Laciniata´ s mimořádně jemně stříhanými listy. Jírovce maďaly jsou v posledním desetiletí silně napadány hmyzím škůdcem - klíněnkou jírovcovou (Cameraria ohridella). Larvy tohoto motýlka se živí na vnitřních pletivech listů, čímž postupně omezují jejich funkci. Listy postižené klíněnkou jsou rezavě skvrnité, mnohem dříve chřadnou a předčasně opadávají. Tento škůdce sice přímo nezpůsobuje úhyn napadených stromů, ale oslabuje je.
V arboretu lze nalézt i jiné druhy jírovců, včetně vzrostlého jírovce pleťového - Aesculus x carnea ´Briotii´, s květy zářivě tmavě červenými, uspořádanými ve velkých latách. Listy má tento druh tmavozelené, svrchu slabě lesklé, nevybarvující se v podzimním období do žluta. Plody jsou kulovité, jen velmi slabě ostnité. Pupeny jsou menší velikosti (max. 2 x 1 cm) a jen slabě lepkavé. Jírovec pleťový je křížencem j. maďalu a j. pavie (z r. 1818).
Žluté květy a jedovaté plody s hladkým povrchem bez ostnů má jírovec žlutý syn. pávie žlutá (Aesculus flava). Jírovec drobnokvětý (Aesculus parviflora) roste jako rozkladitý, výběžkatý, až 4 m vysoký keř. Na rozdíl od předcházejících druhů kvete až v pozdním létě (červenec až srpen). Květy jsou drobnější, čistě bílé, uspořádané v úzkých, až 30 cm vysokých latách. Plody jsou jen 2 – 3 cm veliké, na povrchu hladké. Oba tyto druhy pocházejí z jihovýchodu Severní Ameriky. |