text1
Editace
Vyhledávací formulář
Mapa webu
Úvodní stránka
 .: Úvod :: PRIVATE :: Virtuální prohlídky :: Letecké prohlídky :: Web kamera :: Kontakty :.
20240611 20240610 20240611 20240611 20240610 20240611 20240610
HABR - CARPINUS Tisk článku    

Detail vedení poznávacího okruhu. 
TAB. 4a  [jpg]  1,5 MB  TAB. 4a  [pdf]  1,5 MB


HABR (CARPINUS)
Čeleď: Lískovité (Corylaceae) 
Řád: Březotvaré (Betulales)

V mírném pásmu severní polokoule roste v přírodě asi 35 druhů habrů. Jsou to stromy nebo keře s velmi tvrdým, houževnatým dřevem, většinou hladkou, světle šedou, tenkou borkou a krásnými listy. Patří do čeledě lískovitých (Corylaceae).

Jediným naším domácím druhem je habr obecný (Carpinus betulus). Vyniká štíhlým, často nerovným či pokrouceným kmenem s hladkou, stříbrošedou borkou se vzorkem jemné síťoviny nebo plochými lištami. Ozdobou tohoto nenáročného, 20 m (výjimečně i 30 m) vysokého stromu jsou podlouhle vejčité, dvakrát ostře pilovité listy s výraznou žilnatinou.

Plody habrů jsou drobné zploštělé oříšky, z nichž každý je usazen v trojlaločném nebo hrubě zubatém blanitém plodovém obalu (listenu). Plody i s listeny jsou uspořádány na převislých samičích jehnědách až 14 cm dlouhých. Listeny mají více funkcí - na jaře a v létě, dokud jsou ještě zelené, slouží k výživě zrajících plodů (zelené listeny, obdobně jako listy stromu, přeměňují získávané minerální látky – oxid uhličitý a vodu, na látky organické - cukry, tuky a bílkoviny, které jsounezbytné pro výstavbu a zásobování rostlinných tělesných schránek). Na podzim svoji vyživovací schopnost ztrácejí a stávají se z nich orgány umožňující zralým plodům po uvolnění z jehnědy pasivně létat (volně se snášet k zemi nebo být unášeny větrem). Za zimních vichřic mohou blanité oříšky habrů urazit vzdálenost až několik kilometrů.

Z přírodní formy habru obecného byly vyšlechtěny četné okrasné kultivary. V arboretu jsou z nich zastoupeny např. C. betulus ´Fastigiata´ (koruna široce kuželovitá, rozvolněná, dosahující výšky 12 m, vyšlechtěn r. 1883) a C. betulus ´Columnaris´ (koruna štíhlá, úzce kuželovitá, hustá, 10-12 m vysoká). C. betulus ´Pendula´ je v dospělosti cca 10 m vysoký pohledný stromek s široce rozkladitou korunou a větvemi obloukovitě visícími k zemi a C. betulus ´Quercifolia´ s listy na mladých letorostech hluboce vykrojené, s ostrými zoubky. 


HABR O
Habr obecný - Carpinus betulus, listen a plod
HABR O
Habr obecný  - Carpinus betulus ´Quercifolia´, Arboretum Žampach
Habr o
Habr obecný - Carpinus betulus, vpravo pestíková jehněda a samičí květ
HABR O
Habr obecný - Carpinus betulus, Arboretum Žampach
Harbr
Harbr obecný - Carpinus betulus, detail borky
Harbr
Harbr obecný - Carpinus betulus, detail vrcholového pupenu
   

[Více fotografií - fotogalerie arboretum]                                                                                 
Rozlišení tvarem okraje listové čepele: carpinus x ostrya