BUK LESNÍ (21) Fagus sylvatica 'Zlatia'

   

 

Arboretum Žampach

  DŘEVINY DOLNÍHO PARKU


(21) BUK LESNÍ Fagus sylvatica 'Zlatia'


ZÁKLADNÍ INFORMACE O TOMTO DRUHU:         Buk le

      Zástupcem našich domácích druhů je buk lesní (Fagus sylvatica), který patří mezi nejhojnější stromy naší přírody. Ve zdejších parcích roste tento původní druh, ale  můžeme zde pozorovat také mnoho jeho okrasných kultivarů.
Buk lesní (Fagus sylvatica) je velmi hustý, rozložitý, až 45 m vysoký strom s korunou v obrysu bohatě větvenou. Listy má vejčité, lesklé, celokrajné, zjara po obvodu s hedvábnými chloupky, na podzim měďnatě až zlatavě zbarvené, 5 – 11 cm velké. Svým přirozeným výskytem tento druh pokrývá severní až jižní Evropu, na východě zasahuje až na Krym. Výškově je to dřevina podhorských a nižších horských oblastí, kde vytváří jako převládající dřevina vegetační stupeň bukový, na přechodech zejména bukodubový, dubobukový a smrkobukový. Je všestranně použitelný a vhodný i pro tvarování, proto lze z něho vytvořit ideální kompaktní živý plot pro podhorské a horské oblasti.
Z buku lesního byla vyšlechtěna celá řada velmi atraktivních kultivarů, které se liší jak různým zbarvením a tvarem listů, tak i rozličnými habity a proto se dají upotřebit nejen ve velkých sadových úpravách, ale i v menších zahradách.
 
 * Kultivary s klasickým habitem:
´Atropurpurea´ - červenolistý kultivar, intenzívně vybarvený však pouze na začátku vegetace; ´Albovariegata´ - listy užší než původní druh, na okraji nepravidelně vykrajované a žlutobílé; ´Luteovariegata´ - listy užší a menší než původní druh, na okraji nepravidelně vykrajované, se žlutým lemem; ´Tricolor (= Roseomarginata)´ - listy se zvlněnými okraji, mělce zubaté, okraj bílozelený a červený; ´Asplenifolia´ - výrazně střihané listy; ´Rohanii´ - užší, tmavě červené, zubaté listy, částečně deformované; ´Quercifolia´ - listy menší než původní druh, okraje hluboce vykrajované a zvlněné; ´Zlatia´ - při rašení listy zlatožluté, později zelenožluté.

 Více  informací o tomto druhu: 

BUK FAGUS

FOTOGRAFIE STROMU:

Buk le
Buk lesní - plod - uvnitř se dvěma trojbokými nažkami (bukvicemi) 
Buk le
Buk lesní - pupen
Buk le
Buk lesní - rašící pupen

Buk le

Buk lesní - semenáček


Fagus sylvatica ´Zlatia´ - buk lesní (21) - celek 

Fagus sylvatica ´Zlatia´ - buk obecný, lesní (21) - celek
Fagus sylvatica ´Zlatia´ - buk lesní (21) - list

Fagus sylvatica ´Zlatia´ - buk lesní - zimní habitus (21)

(koruna po prořezu suchých větví v roce 2017)

Fagus sylvatica ´Zlatia´ - buk lesní - zimní habitus (21)


Více fotografii k tomuto druhu v galerii Arboreta


 


Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.uspza.cz 19. 9. 2020, 05:12