Rod lýkovec zahrnuje asi 70 druhů rostoucích v mírném a subtropickém pásmu Evropy, Asie, sev.Afriky i Austrálie. Jsou to vždyzelené nebo opadavé keříky až středně vysoké keře. Díky změnám v našem životním prostředívšak dnes již patří k ohroženým druhům a v některých zemích (i u nás) musí být v přírodě chráněny zákonem před vyhynutím.
V naší přírodě je nejčastěji zastoupen lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), a to zejména v podhorských lesích. Je to řidší, až 1,5 m vysoký keřík, jedovatý.
Jeho tenké, světle zelené listy, 5-10 cm dlouhé, jsou nejvíce nahloučené na koncích větví. Trubkovité silně vonné růžové až fialově růžové květy (0,5 - 1,0 cm dlouhé) vyrůstají ve svazečcích po 2 - 3 (-5) a jsou milou předzvěstí jara. Živě červené dužnaté plody mají kulovitý tvar do 0,8 cm.
V parcích arboreta Žampach je též zastoupen bíle kvetoucí kultivar ´Alba´. Lýkovec Giraldův (Daphne giraldii) má květy žluté a je původem v severozápadní Číně.
Lýkovec vyžaduje polostín a vlhčí humózní půdy.
První zmínka o pěstování je z roku 1561, ale v Evropě se v klášterních zahradách pěstoval již dříve. Rodové jméno lýkovců bývá spojováno s bájí o dívce Daphné, proměněné v keř.
lýkovec Giraldův |
lýkovec jedovatý - plody |
lýkovec jedovatý |
Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. | Vytištěno ze stránek www.uspza.cz 10. 9. 2024, 23:38 |