JASAN - FRAXINUS

Detail vedení poznávacího okruhu. 
TAB. 7b  [jpg]  1,5 MB  TAB. 7b  [pdf]  1,5 MB                                     


JASAN (FRAXINUS)
Čeleď: olivovníkovité (Oleaceae)  Řád: olivovníkotvaré (Oleales)


Rod jasan je zastoupen asi 65 druhy rozšířenými v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule. Je typickou složkou lužních společenstev. Daří se mu v hlubokých, vlhčích půdách s dostatkem vápníku. Jasany patří k největším evropským listnatým stromům, jsou rychle rostoucí a dosahují výšky až 45 m, jsou dlouhověké. Jejich koruna bývá mohutná, široce elipčitá. Kůru mají v mládí šedou, později hluboce rozbrázděnou. Jejich kůlový kořen je slabě vyvinut, zato postranní kořeny pronikají daleko a dosti hluboko.

Vstřícně postavené opadavé listy jsou pozdě rašící, složené, lichozpeřené.Hranaté pupeny jsou přikryté 1 – 2 páry vnějších šupin hnědé až černé barvy. Květy jsou nenápadné, oboupohlavné nebo jednopohlavné, sestavené v latách či hroznech. Plody tvoří křídlaté nažky. Plodnost se dostavuje na volném prostranství zpravidla ve 20 až 25 letech.

V parcích našeho arboreta je jasan zastoupen několika svými druhy. Roste zde i zástupce našich domácích druhů jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) a jeho okrasné kultivary.

Jasan ztepilý ( Fraxinus excelsior) je domácím, silně vzrůstným (až 40 m vysokým) stromem s široce elipčitou korunou, v mládí šedozelenou borkou a výrazně černými pupeny. Jeho listy jsou lichozpeřené, složené z 9 až 11 (15) lístků, velmi brzy opadávají. Kvete nenápadně, před rašením listů. V našem areálu se nacházítéž velmi krásný kultivar ´Pendula´ tvořící velkou korunu s dlouhými převislými větvemi a 2 exempláře význačného převislého kultivaru ´Heterophylla Pendula´.To je kultivarpro tento druh s nezvykle působícím, jednoduchým, ostře pilovitým listem. Zvláštní kompaktní kulovitou korunu má pomaleji rostoucí kultivar ´Jaspidea´, který je charakteristický a zejména v zimě snadno poznatelný podle silných žlutých větévek, nápadně kontrastujících s černými pupeny.

Z ostatních jasanů se lze v našem areálu setkat např. s druhem pocházejícím z východní části Severní Ameriky, z bažinatých lokalit - s jasanem pensylvánským (Fraxinus pensylvanica), a to v mimořádně krásném kultivaru s listy žlutě skvrnitými ´Aucubifolia´. Jasan pensylvánský má narozdíl od jasanu ztepilého ochmýřené letorosty i rub listů a hnědé pupeny.

Můžeme zde vidět jasan čtyřhranný (Fraxinus quandrangulata), 15 až 25 m vysoký severoamerický strom, který má ostře čtyřhranné letorosty a šedavé pupeny.

Poněkud nápadnější bílé, vonné květy umístěné na koncích výhonů má jasan manový, zimnář (Fraxinus ornus), který je v našich parcích rovněž zastoupen. Je to jihoevropský menší strom dorůstající 8 m výšky, charakteristický svými šedými pupeny a menšími listy složenými ze 7 vejčitých lístků. V Itálii se tento strom pěstuje na plantážích pro získávání „many“ – gumovité hmoty s využitím v lékařství apod.

Dřevo jasanů je světlé, tvrdé a těžké, velmi pružné, ohebné, pevné, nosné a středně trvanlivé. Je vyhledávaným dřevem nábytkovým, dýhovým a na sportovní nářadí, lyže, parkety, apod. Fraxinus je staré latinské jméno pro jasan, odvozené snad z řeckého Phrasso = oplocovat, z čehož vyplývá, že dřevo bylo používáno na ploty. Již Hippokrates doporučuje povařenou jasanovou kůru proti hadímu uštknutí a psímu kousnutí. Říká se, že kozy, které dostávají jasanové listí, nikdy neonemocní.
Jasan byl zasvěcen germánskému bohu Odinovi, narodil se z něho muž, zatímco žena vznikla z olše – oba tyto stromy skutečně rády rostou pospolu, například na březích řek. Není zvláštní, že i američtí Indiáni si vyprávějí, že Bůh střelil šíp do jasanu, z něhož se pak narodili první lidé ?
U Keltů byl jasan symbolem moci a síly vody. Druidové používali jeho dřevo na dešťové kouzlo a čluny z jasanového dřeva byly považovány za zvlášť bezpečné.


Jasan
Jasan ztepilý
Jasan
Jasan manový, zimnář, plody, Arboretum Žampach
Jasan
Jasan manový, zimnář, v květu, Arboretum Žampach
JASAN
JASAN PENNSYLVÁNSKÝ - ACUBAEFOLIA, Arboretum Žampach
Jasan
Jasan ztepilý ´Pendula´, plody, Arboretum Žampach
Jasan
Jasan ztepilý´Heterophylla Pendula´, Arboretum Žampach .
Jasan
Jasan ztepilý´Heterophylla Pendula´, Arboretum Žampach.
Jasan
Jasan ztepilý´Jaspidea´, Arboretum Žampach
Jasan
Jasan čtyřhranný, detail větvičky, Arboretum Žampach
     

 


[Více fotografií - fotogalerie arboretum]


Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.uspza.cz 20. 4. 2021, 13:32