LILIOVNÍK - LIRIODENDRON

Detail vedení poznávacího okruhu. 
TAB. 5b  [jpg]  1,5 MB  TAB. 5b  [pdf]  1,5 MB 


LILIOVNÍK (LIRIODENDRON) 

Čeleď: šácholánovité (Magnoliaceae)  Řád:šácholánotvaré (Magnoliales)


Rod z čeledi šácholánovitých (Magnoliaceae) zahrnující pouze dva druhy. K charakteristickým znakům těchto rostlin patří podlouhlé zploštělé pupeny, které nejsou kryté šupinami, ale dvěma proti sobě postavenými, světle zelenými, zvrchu ojíněnými palisty, mezi nimiž je ukryt vlastní list. Zcela nezaměnitelného tvaru jsou listy liliovníků – čepel až 20 cm velká, se čtyřmi zašpičatělými laloky, na konci tupě vykrojená až uťatá*. Květy svým tvarem a velikostí připomínají květy tulipánů, jsou oboupohlavné a vyrůstají jednotlivě na koncích letorostů. Z každého květu vzniká šišticovité souplodí obsahující velké množství plodů (podlouhlých křídlatých nažek) uspořádaných na vřetenovitém květním lůžku. Za zralosti se plodenství sama rozpadají.

 

Nejčastěji je u nás pěstován liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) původem z východní části Severní Ameriky. Je to krásný dlouhověký strom, dožívající se stáří 300 až 400 let a dorůstající výšky 35 - 40m. Koruna má vzdušný, nepravidelný tvar. Listy se na podzim zlatožlutě zbarvují. Květy až 6 cm v průměru, okvětní lístky světle žlutozelené, na bázi s výrazně oranžovým pruhem. Kvete v červnu až červenci. Prvně kvete a plodí přibližně po 15 letech. V arboretu si můžete prohlédnout také vzácnější, velmi krásný kultivar ´Aureomarginatum´, který má listy žlutě lemované a celkově je slabšího vzrůstu. Ozdobnost listu vyniká zejména v době rašení. Starší exemplář byl pro naše arboretum získán z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích.

 

Liliovník tulipánokvětý ve své domovině poskytuje lehké, snadno zpracovatelné dřevo, které je vhodné na zhotovování různého nářadí a doutníkových krabiček. Dřevo se dobře leští a moří, proto se z něj také vyrábí nábytek. Hořká kůra z mladých větví a kořenů se využívá proti horečkám místo chininové kůry. Kůra obsahuje alkaloid tulipiferin, který drasticky působí na srdce a nervovou soustavu. První introdukce do Evropy se uskutečnila roku 1663. V Čechách byl poprvé vysazen roku 1865 v Hluboké nad Vltavou.

 

Liliovník čínský (Liriodendron chinense) přirozeně rozšířený v horských a podhorských lesích Číny a severního Vietnamu je poněkud choulostivější, u nás je pěstován jen zřídka v nejteplejších polohách.

____________

*K českému jmenosloví: "liliovník x lyrovník" 

  Listy svým tvarem tedy nepřipomínají lyru - hudební nástroj. Proto by bylo mylné dle tvaru listu strom nazývat též jako lyrovník“ či "lyriovník".

  Více k tomu v článku na Botany. cz


LILIOV
LILIOVNÍK TULIPÁNOKVĚTÝ - detail květu
LILIOV
LILIOVNÍK TULIPÁNOKVĚTÝ - detail palistů - Arboretum Žampach
LILIOV
LILIOVNÍK TULIPÁNOKVĚTÝ ´AUREOMARGINATUM´ - Arboretum Žampach
LILIOV
LILIOVNÍK TULIPÁNOKVĚTÝ - Arboretum Žampach
LILIOV
LILIOVNÍK TULIPÁNOKVĚTÝ - Lednice
LILIOV
LILIOVNÍK TULIPÁNOKVĚTÝ - plod
   

 


Další kultivary pěstované v Arboretu Žampach:  Liriodendron tulipifera 'Mediopictum', Liriodendron tulipifera 'Crispum'


Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.uspza.cz 19. 7. 2024, 04:46