TAB. 5a [jpg] 1,5 MB TAB. 5a [pdf] 1,5 MB
JINAN (GINKGO)
Čeleď: jinanovité ( Gingoaceae ) Řád: jinanotvaré ( Gingoales )
Jinany jsou dlouhověké stromy dorůstající 20 - 30 m. Jejich koruna má protáhle kuželovitý až bizarní tvar a borka starších jedinců je na kmenu i větvích výrazně brázditá. Rostliny jsou dvoudomé, tj. buď samičí nebo samčí. Listy jsou vějířkovité, na bázi klínovité, s nápadně dlouhým řapíkem, většinou dvoulaločné, s vidličnatou žilnatinou (znak dokládající vývojovou starobylost druhu, z krytosemenných rostlin mají vidličnatou žilnatinu např. některé kapradiny). Vyrůstají ve svazečcích na brachyblastech (krátkých ztlustlých bočních větvičkách). Na podzim se barví zlatožlutě. Květy mají primitivní jednopohlavné, samčí v podlouhlých jehnědách a samičí obvykle po dvou na dlouhé stopce. Nevytváří pravé plody -jedná se o semena připomínající peckovici velikosti třešně, s vnějším dužnatým žlutým obalem (osemením), který je poživatelný a po dozrání intenzivně páchne.
Tento druh pocházející z jihovýchodní Číny, se ve volné přírodě vyskytuje jen vzácně. Zato jako okrasná dřevina je užíván pravděpodobně již přes 3000 let. Ve své domovině bývaly jinany často pěstovány jako posvátné dřeviny zejména v okolí chrámů. V Číně a Japonsku jsou semena jinanů známé pod názvy "stříbrný plod" nebo "stříbrná meruňka" a tepelně upravené jsou konzumovány jako pravé gastronomické lahůdky. Listy, semena a kořeny nacházejí své uplatnění v lékařství.
Extrakt z listů se užívá jako ochrana zdraví už po staletí, ale do evropské medicíny se dostal až koncem 20. století.Dnes je jedním z nejpopulárnějších rostlinných produktů na světě. Tekutý či suchý extrakt nebo mletá sušená droga je součástí mnoha jednoduchých i vícekomponentních léků. Nejznámější a nejpoužívanější je však tekutý lihový extrakt (tinktura).
Jinany jsou nenáročné na klimatické a půdní podmínky, snáší i znečištění ve svém životním prostředí. Za miliony let své existence si tento druh vybudoval vůči škůdcům a chorobám naprostou imunitu. Pěstuje se poměrně snadno, daří se mu ve většině druzích půd, dobře zakořeněné rostliny jsou odolné proti suchu a jsou zároveň tolerantní k emisím znečištěného vzduchu.
V současnosti existuje několik ozdobných kultivarů, mezi nimiž je tak trochu zvláštností Ginkgo biloba ´Pragensis´, u něhož větve vyrůstají v horizontálním směru (vyšlechtěn v ČR, mateční expemlář je v péči Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze).
_____________
Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. | Vytištěno ze stránek www.uspza.cz 06. 12. 2023, 11:25 |