[ZPĚT NA ČLÁNEK - PROHLÍDKA PAMÁTEK]
|
„Lapidárium“ a zahradní altán, |
Vkládání segmetu, r.2003 |
Lapidárium je expozicí nálezů objevených při archeologickém průzkumu na hradu Žampach se základními informacemi o historii tohoto hradu. Obsahuje materiály z dokumentace víceletých archeologických a průzkumných prací na hradu Žampach - Východočeského muzea Pardubice - archeolog - Mgr.Cejpová Miroslava. V této veřejně přístupné expozici si můžete prohlédnout např. fotodokumentaci prací, plán hradu s popisem jednotlivých částí a určením místa jednotlivých archeologických nálezů, které jsou zde vystaveny. Dále kopie unikátních historických materiálů – kresby a obrázky dokumentující např. stav zříceniny hradu kolem r.1880, dřevěnou rozhlednu na hradu v r. 1902 a v r. 1939. Opravy dřevěné lávky na hradu v r. 1940 a další.
Odkazy na některé z těchto dokumentů k náhledu jsou k dispozici také v našem archivu. Nedaleko lapidária naleznete množství míst a zákoutí k příjemnému posezení, mimo jiné také zahradní altán, kde jsou rovněž umístěny informační cedule s obrázky a texty s historickými údaji a legendami vztahujícími se k hradu Žampach. Zahradní altán je také místem konání mnoha veřejných kulturních a společenských akcí, na které Vás srdečně zveme.
Zahradní altán, r. 2003 |
Architektonické články (segmenty) umístěné v expozici lapidária:
I./ Překlad portálu. Podle místa nálezu byl tento portál součástí hradního paláce po jeho přestavbě dokončené kolem r. 1469. Šíře portálu na obrázku je pouze přibližná, jeho skutečná šíře není známa.
Po položení v lapidáriu, r.2003 |
II./ Část ostění portálu, která byla druhotně použita do zdiva jako běžný stavební kámen (stopy malty). Podle místa nálezu byla druhotně zazděna do Bílé věže.
III./ Dvě části ostění okna. Podle místa nálezu (v destrukčním násypu na valené klenbě paláce) bylo okénko součástí hradního paláce po jeho přestavbě dokončené kolem r. 1469.
Další fragmenty s pozůstatky původní omítky a vápencového nátěru jsou připravovány pro vystavení v interiéru zámku. Lze zde shlédnout i další zajímavé archeologické nálezy: úlomky pocházející z různých keramických nádob a kachlových kamen se zachovalým dekorem nebo také strusku z kovářské dílny. Vzácné nálezy pocházející z období 14. století.
Lapidárium bylo vybudováno v r.2003 společně s Obcí Žampach a exponáty byly zapůjčeny ze sbírek Východočeského muzea Pardubice.
Branka u lapidária je současně jedním ze vstupních míst do zámeckého parkového areálu v místech, kde se lze napojit na trasu poznávacího okruhu věnovanému dřevinám zastoupeným v naší parkové výsadbě – Arboretum Žampach.
Z DOKUMENTACE PRACÍ:
Restaurátorský průzkum středověkých omítkových vrstev na kamenných článcích, Šárka a Petr Bergerovi, akad. mal a restaurátoři
Osazení a restaurování kamenné vstupní branky - restaurátor Hynek Bláha
Transport, osazení a konzervace kamenných článků z hradu Žampach do lapidária - restaurátor Hynek Bláha
Restaurování ostění - vstup sklípek infocentrum - restaurátor Hynek Bláha
RESTAURÁTORSKÉ ZPRÁVY A DOKUMENTACE:
Z restaurátorských zpráv - zde. Více z fotodokumentace restaurátorských prací.
Zpráva restaurátora rok 2012 - záměr - zde. Zpráva restaurátora s fotodokumentací - ošetření v roce 2012
Zde Vám nabízíme několik obrázků - více fotografií ze zámeckých parků na Žampachu naleznete v naší fotogalerii.
Z restaurátorských zpráv - zde. Více z fotodokumentace restaurátorských prací.
Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. | Vytištěno ze stránek www.uspza.cz 10. 9. 2024, 22:35 |