text1

Editace
Vyhledávací formulář
Mapa webu
Úvodní stránka
 .: Úvod :: PRIVATE :: Virtuální prohlídky :: Letecké prohlídky :: Web kamera :: Kontakty :.
114706.j 20200729 20200729 20200722 _2020072 20200722 _2020072 114702.j 20200729 _2020072 _2020072 z2020072 20200729 20200729 _2020072 114715.j 20200722 20200722 20200722 20200722 _2020072 20200722 114601.j 20200722
Festival Patříme k sobě - Semily - 2006 Tisk článku    

"PATŘÍME K SOBĚ"
 

Od úterý 18. 4 do pátku 21.4.2006 byla i skupinka našich čtyř děvčat a čtyř chlapců pozvána prezentovat se na festivalu Patříme k sobě.Tento již 9. ročník organizovala opět Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených v Semilech.

Cílem tohoto nádherného festivalu není pouze setkávání mladých lidí z různých zařízení nejen podkrkonošské oblasti a prezentování jejich umělecké činnosti, ale hlavně přirozené začlenění lidí s nějakým handicapem mezi běžnou populaci tohoto regionu.

Naši mladí tanečnícipřijeli ukázat dvě vystoupení, scénický tanec k písni Anety Langerové Spousta andělů v choreografii Gábiny Brunové a nové originální canisterapeutické taneční vystoupení dvou párů a dvou psů za doprovodu písničky S vlkem vlk Jaroslava Lenka-Samsona a asistence našich canisterapeutických partnerů, Evy a Radka Loučkových.

Vystupovali na dvou galavečerech, v Semilech a v Jičíně, dále potom v Jilemnici a Železném brodě na vystoupeních pro děti a mládež.

S velkým ohlasem se setkala naše návštěva v domově důchodců v Semilech. Ve stísněných prostorech klubovny domova tanečníci bravůrně zvládli obě nacvičená vystoupení a pak pomáhali s představováním psů babičkám a dědečkům. Canisterapie na pokojích již sice probíhala bez jejich asistence, ale jejich vystoupení a úvodní představení psů hrálo velkou roli v komunikaci obyvatel domova s psovody terapeuty a jejich pejsky.

Vystoupení se střídaly s doprovodnými programy, například jsme byli v Bozkovských jeskyních či v Jičíně na bowlingu.

Atmosféra tohoto festivalu je vyjímečně krásná a věřím, že všichni účasníci i diváci odjížděli s opravdovým pocitem naplnění, přátelství a radosti.

 

Markéta Novotná                                                                                                                                                                [zpět na hlavní článek] 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Z TISKOVÉ ZPRÁVYPodkrkonošské společnosti přátel děti zdravotně postižených Semily

 

 

 

 

Koncert naruby – zdravotně postižení pro zdravé
9. ročník festivalu Patříme k sobě - 2006

 V plném proudu jsou  přípravy na naši největší akci, čtyřdenní kulturní festival „Patříme k sobě“, který proběhne ve dnech 18. – 21. dubna 2006.  Již od roku 1998 mohou díky festivalu zdravotně postižení nabídnout divákům ve svých vystoupeních svůj um. A že není vůbec malý!  Na festivalu vystupují  děti, mládež i dospělí z ústavů sociální péče, stacionářů, diakonií z celé republiky. Postižení tančí, zpívají, hrají divadlo či muzicírují. I oni potřebují obdarovávat druhé. Potlesk a plné sály svědčí o tom, že se jim to daří.  Každoročně se zvyšuje počet zájemců, kteří u nás chtějí vystupovat. Na letošní 9. ročník se přihlásilo rekordních  25 zařízení, což představuje více než 250 festivalových účastníků  včetně nutného doprovodu. Zatímco v počátcích historie festivalu vystoupili všichni účastníci společně na večerním galakoncertě, dnes už by takový koncert trval více než 4 hodiny. Proto od roku 2003 pořádáme v rámci festivalu galakoncerty dva. Shlédli je již diváci v Semilech, Jičíně, Liberci, Turnově a letos opět zavítáme do Jičína. Dvě festivalová dopoledne jsou zasvěcena koncertům pro žáky a studenty škol. Festivalovými diváky se tak stali chlapci a děvčata z Vysokého nad Jizerou, Jablonce nad Jizerou, Semil, Turnova, Jičína, Železného Brodu, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice.

Prodejní výstava 

Zároveň s  festivalem vždy probíhá prodejní výstava výtvarných a ručních prací, které vytvořili zdravotně postižení.

 Letošní vernisáž výstavy se koná v pátek 7. dubna 2006 v 17,00 hodin v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech, zahájí herečka paní Miriam Kantorková, s kulturním programem tradičně vystoupí Terezáček  - děti z Ústavu sociální péče Domov Tereza, Benešov u  Semil. Vloni hosty vernisáže obdařil nezapomenutelným zážitkem tělesně postižený Jakub Kazda svým pěveckým vystoupením. I letos přijal naše pozvání.

 Výstavou nám zdravotně postižení ukazují, co všechno dovedou vytvořit vlastními silami – nádhernou keramiku, suché vazby, svíčky, obrázky, tkané koberečky, proutěné vázy a košíčky.  Vystavená dílka zmohou mnoho – při vzniku přinášejí radost svým autorům, nám, kteří si je na výstavě můžeme zakoupit – přinášejí potěchu, dobrý pocit v srdci, někdy i údiv nad zručností tvůrců. 

Z každé koruny, kterou zde utratíte, jsou rázem koruny dvě - Nadace Divoké husy zdvojnásobí výtěžek výstavy až do výše 40 000,- Kč. Získané peníze pomohou částečně uhradit náklady na festival.

 Akademický malíř Vladimír Komárek, který první ročníky výstav zahajoval a vlastně může za to, že se z nich stala tradice, říkával:  „Tyto výtvarné práce ve mně vzbuzují nesmírný obdiv. Protože ukazují, jak podstatná je radost, s jakou každý z autorů něco za sebe říká o světě, ve kterém žije on a v němž žijeme i my“.

První večerní galakoncert proběhne v úterý 18. dubna 2006 v KC Golf Semily od 19 hodin.

 Snad nevyzradíme žádné překvapení, když poodhalíme roušku koncertního programu. Zahájení jsme svěřili nejpovolanějším ! Na festivalu poprvé v jeho historii vystoupí děti z Dětského centra v Semilech s pohádkou O veliké řepě. Radek Bažant z turnovského občanského sdružení Slunce všem zahraje na klávesy. Domov Pod hradem Žampach kromě scénického tance vystoupí s canisterapeutickými psy. Chlapci z Bystrého u Poličky připravili jevištní pásmo scének, písniček a básní.  Sportovní klub Sluníčko z Jablonce nad Nisou zacvičí s obručí a stuhou. Dvě pohádková vystoupení připravil Fokus Turnov a USP Domov Pod Skalami Kurovodice. Lidové písničky v podání klientů ÚSP Horní Maxov  vystřídají muzikálové rytmy Domova Linda a country Domova Tereza a diskotance Čtyřlístku z Markoušovic. Zahraje kapela Josefa Zajíce z turnovského Fokusu. Zazpívá Jakub Kazda z Jičína. Děvčata z ÚSP  Jablonec nad Nisou připravila další  ze série překrásných scénických tanců.

S druhým večerním vystoupením pro veřejnost zavítáme již podruhé  do Kulturního domu v Jičíně, a to ve čtvrtek 20. dubna od 19 hodin.  Celé čtvrteční odpoledne před koncertem stráví festivaloví účinkující v Jičíně. Navštíví zde plavecký bazén, bowling, muzeum a pamětihodnosti pohádkového města.

 Na co se můžete v Jičíně těšit?  Zahájit nemůže nikdo jiný, než jičínský rodák se slavičím hlasem Jakub Kazda. V Jičíně se tancem představí dva zcela noví hosté festivalu Stacionář Pardubice a stacionář sv.Františka z Rychnova nad Kněžnou. Vrchlabské Středisko Světlo Diakonie Československé církve evangelické přiveze jevištní reklamu na zdravou výživu. Taneční mistři z ÚSP Slatiňany předvedou cikánské, ale i Hříšný tanec.Hudebně taneční vystoupení připravilo Marianum Opava. Kurovodičtí předvedou Hurvínkovu abecedu slušného chování. Václav Polívka z Loun zahraje na svůj oblíbený akordeon.A pak už se bude jen a jen tančit - v podání ÚSP Česká Lípa, Centra při ÚSP Mladá Boleslav, Stacionáře Kamarád Jičín, ÚSP Kamarád-LORM Žatec a Stacionář Rváčov.  Finále jsme svěřili ÚSP Louny, které dokáže roztancovat celý sál !

Dopolední koncerty pro základní a střední školy

Středa 19. 4. 2006 od 10,00 hodin v Jablonci nad Jizerou, Jilemnici a Turnově.

Pátek 21. 4. 2006 od 10,00 hodin ve Vrchlabí  a v Železném Brodě.

 Na středeční odpoledne jsou pro vystupující připraveny doprovodné programy dle jejich výběru. Navštíví Sportovní centrum Semily, kde si zkusí fitcentrum, aerobik, bowling, squash. Na semilském ostrově shlédnou ukázky agility. Opět je připraveno v KC Golf od 15 hodin divadelní představení. Zájemci navštíví firmu Rautis a Muzeum řemesel v Poniklé. Večer zaplní účastníci sál KC Golf v Semilech od 18:30 hodin na tradiční oblíbené  diskotéce. Ta je samozřejmě otevřená všem tancechtivým ze Semil i okolí.

Tak rozsáhlá akce se neobejde bez pomoci řady dobrovolníků. Členy pořadatelského občanského sdružení i letos doplní středoškolští a vysokoškolští studenti. Největší skupina přijede z G a SPgŠ v Nové Pace, ale přihlásili se již i studenti GIO Semily, ISŠ Vysoké a Semily.

Celým projektem nás provází jediná myšlenka – přesvědčit společnost a hlavně děti a mladou generaci, že k sobě postižení a zdraví patří. Celá organizace programů je vedena v integračním duchu, potkávají se tu jak zdravotně postižené, tak zdravé děti. Dlouhá léta se v lidech pěstoval pocit, že svět zdravých a svět postižených jsou dva neprostupně oddělené světy. Ale my všichni žijeme ve stejném světě – patříme k sobě.

Finanční podporu se nám podařilo získat z Ministerstva kultury ČR (60 tis.), z Nadace Eurotel (50 tis.), z Nadace Euronisa (15 tis.).  Věříme, že i letos vyslyší naše prosby o finanční podporu sponzoři, kteří nás zatím nikdy nenechali na holičkách. Každý sponzorský příspěvek má  díky Nadaci Divoké husy opět šanci na zdvojnásobení.

Za Podkrkonošskou společnost
Jaroslava Boudná  481 625 414, 737 642 258  podkrkonos.spol@quick.cz

 

 

   [zpět na hlavní článek]