text1

Editace
Vyhledávací formulář
Mapa webu
Úvodní stránka
 .: Úvod :: PRIVATE :: Virtuální prohlídky :: Letecké prohlídky :: Web kamera :: Kontakty :.
IMG_2020 IMG_2020 IMG_2020 IMG_2020 __4877-9 83EA-BEC _46D2-A2 ___IMG_2 IMG_2020 34118D85 IMG_2020 4C26-AA6 IMG_2020 _IMG_202 IMG_2020 CEC051E1 IMG_2020 __IMG_20 __IMG_20 IMG_2020
Ježdění na koních a chov koní v Domovu pod hradem Žampach Tisk článku    

DALŠÍ CENTRA DOMOVA PRO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVU, AKTIVITY A PRACOVNÍ ČINNOST UŽIVATELŮ SLUŽEB

CENTRA AKTIVIT
HIPOTERAPIE - léčebné, pedagogicko psychologické 

a zájmové ježdění na koních, chov koní
 v Domovu pod hradem Žampach

Registr. číslo chovu: CZ 53044051HIPOCENTRUM ŽAMPACH -  základní informace

POVĚŘENÝ ZÁMĚSTNANEC - KONTAKT: Marcela Prachařová


 V Domovu pod hradem Žampach provozujeme  od roku 1991 HIPOTERAPII - léčebné pedagogicko psychologické ježdění (dále jen LPPJ), které vychází ze základního předpokladu, že péče o koně a jízda na něm je nejen výborným prostředkem pro rehabilitaci tělesných onemocnění nebo defektů, ale ovlivňuje fyziologický a psychický vývoj, formuje rozvoj osobnosti, pozitivně působí na smyslové činnosti a má silný socioterapeutický vliv.


  

Hipodrom" - nástupiště pro "vozíčkáře" a malý výběh pro koně.


_DSC4921.jpg _DSC4935.jpg _DSC4940.jpg

V roce 2014 bylo pořízeno nové vybavení pro hipoterapii z výtěžku veřejné sbírky organizované společností Konzum.


Svým zaměřením umožňuje LPPJ začlenit do terapie i jedince s těžkou mentální retardací a zdravotním postižením vysokého stupně. Kontraindikací je pouze alergie na zvířecí prach a nepřekonatelný strach ze zvířat. Při LPPJ se využívají kromě koní i jiná zvířata, např. drobní hlodavci, kočky, ptáci. 

LPPJ v našem zařízení zajišťuje tým pracovníků s odbornou kvalifikací a je určeno především pro obyvatele Domova pod hradem Žampach. Obyvatelé zařízení se pod odborným dozorem starají o dva koně (českomoravského belgika a křížence ponyho s arabským koněm), morčata, zakrslé králičky a kočky.


   


Toto centrum splňuje všechna kritéria předepsaná Českou hiporehabilitační společností, včetně technického zázemí a bezbariérovosti. Provoz hipocentra je celoroční, pouze jízdy na koních jsou vzhledem k dosud chybějící kryté jízdárně omezené počasím. Domov usiluje o získání finančních prostředků z fondů EU k realizaci záměrů celkové rekonstrukce materiálně technického zázemí a podmínek pro provozování LPPJ a chovu koní, domácích a jiných zvířat.


 


Hlavním cílem této aktivity je vytváření úzkých  vztahů obyvatel domova s okolním  společenským prostředím, prostřednictvím nabídky kvalitní a atraktivní volnočasové aktivity pro děti a mládež z okolí Žampachu - přímo v našem ústavy. Děti z kroužku se každoročně účastní i Hubertovy jízdy v Letohradě a pomáhají tak propagovat výsledky chovu koní v domovu na Žampachu.

V rámci integračních programů provozuje  Domov pod hradem Žampach již sedmým rokem při hipocentru kroužek zájmového ježdění pro děti z okolí.


                   

Skupinka dětí při zájmovém ježdění v domovu.


 


AMALKA.jpg AMALKA__-_Osel_domaci.jpg AVK.jpg AVK_0.jpg
AVK_1.jpg AVK_3.jpg AVK_4.jpg AVK_5.jpg
AVK_6.jpg AVK_7.jpg AVK_z.jpg Hanca.JPG
HANCA_-_Ceskomoravsky_belgicky_kun.jpg HANCA_1.jpg Ovecky_se_jmeny_-_zoo_koutek_DPH.jpg Ovecky_v_zoo_koutku_2.jpg

 

 

    


Více fotografii věnovaných provozování hipoterapie - léčebně pedagogicko psychologickému ježdění v Domovu pod hradem Žampach naleznete v naší fotogalerii:  sekce - hipoterapie - LPPJ a zájmové ježdění - část 1 ,  část  2  a  sekce chov koní .            
                                                                                                                        Spustit obrázky LPPJ jako prezentaci


VÍCE O HIPOTERAPII A VÍCE O NAŠICH ZÁMĚRECH ROZVOJE HIPOCENTRA se můžete dočíst v našem následujícím článku - zde.


Více informací o této metodě můžete také nalézt nastránkách České hiporehabilitační společnosti:  http://www.chs.unas.cz/ 

                                                       Další odkazy:         Občanské sdružení Svítání - Jablonec nad Nisou: http://www.os-svitani.cz/Dále: Centra aktivit – chov dalších domácích zvířat